elia3.jpg

Οδηγίες Υπουργείου Παιδείας PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 22 Σεπτέμβριος 2017 17:40

39ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                           Λάρισα   22/9/2017

Αγαπητοί  Γονείς  και  Κηδεμόνες

1.  Το  Σχολείο  μας,  μετά   από  οδηγίες   του  Υπουργείου   Παιδείας,  μεριμνώντας  σχετικά  με  το ζήτημα  του  υπερβολικού  βάρους  της   σχολικής  τσάντας,  που  είναι  αναγκασμένοι  να  μεταφέρουν  καθημερινά  οι  μαθητές  των  Δημοτικών  Σχολείων,  υιοθετεί  σειρά  μέτρων  ώστε  να  μειωθεί  στο  ελάχιστο  η  μεταφορά  από  και  προς  το  Σχολείο  περιττού   βάρους  από  αυτούς.  Συγκεκριμένα :

α) Οι  εκπαιδευτικοί  εφοδιάζουν  τους  μαθητές  με  τη  φωτοτυπία  του  εβδομαδιαίου  ωρολογίου  προγράμματος,  το  οποίο  ο  γονέας  θα  μπορεί  να  συμβουλεύεται  καθημερινά.

β) Με  την  καθοδήγηση  των  εκπαιδευτικών  τους,  οι  μαθητές  σε  καθημερινή  βάση  θα  μεταφέρουν

στο  σπίτι  μόνο  τα  απαραίτητα   βιβλία,  τετράδια  κ.λ.π. Τα  υπόλοιπα   θα  παραμένουν  στην  τάξη  σε  χώρο  που  θα  καθορίσουν  οι  εκπαιδευτικοί.

γ) Στην  αρχή  της  σχολικής  χρονιάς,  σε  όλα  τα  αντικείμενα  του  μαθητή  (βιβλία, τετράδια, κασετίνες)

αναγράφονται  σε  ετικέτες  το  ονοματεπώνυμο  και  η  τάξη  του.

δ) Μετά  το  τέλος  των  κατ? οίκον  εργασιών,  συνιστάται  ο  έλεγχος  του  εβδομαδιαίου   ωρολογίου

προγράμματος,  ώστε  να  αποφεύγεται  από  μέρους  των  μαθητών  η  άσκοπη  μεταφορά  βιβλίων   και   τετραδίων  προς  το  σχολείο.

2.   Επίσης  σας  ενημερώνουμε  ότι  σύμφωνα  με  το  νέο  Προεδρικό  Διάταγμα   υπ? αριθμό  79 / 1-10-2017 στο  άρθρο  18  αναφέρεται   ότι,   για  την  ασφαλή  και  ομαλή  είσοδος  των  μαθητών  στο  σχολείο, το  καθημερινό  ημερήσιο  πρόγραμμα  αρχίζει  με  την  προσέλευση  των  μαθητών  στο  χώρο  του  σχολείου  8:00  -   8:15  όπου  οι  υπεύθυνοι  εκπαιδευτικοί  εφημερίας  υποδέχονται  τους  μαθητές  στην  είσοδο  του  σχολείου  και  οι  γονείς -  συνοδοί  αποχωρούν.

Από  την  Δευτέρα   25-9-2017  κατά  την  διάρκεια  του  χρόνου  προσέλευσης  των  μαθητών  δεν θα  παρευρίσκεται  χωρίς  άδεια  στο  χώρο  του  σχολείου  κανείς   εκτός   των μαθητών  και  των  εκπαιδευτικών.

Η  παραλαβή   των  μαθητών   θα  γίνεται   στο  μικρό   προαύλιο   χώρο   του  σχολείου   όπως  γίνεται  μέχρι   σήμερα.

3.   Στο  ίδιο  Προεδρικό  Διάταγμα  υπ? αριθμό  79 / 1-9-2017  στο  άρθρο  14  αναφέρεται  ότι  η  ενημέρωση  των  γονέων ? κηδεμόνων  για  τη  σχολική  εργασία,  την  πρόοδο  των  μαθητών  και  για  θέματα  αγωγής  ή  ζητήματα  που  αφορούν  τη  λειτουργία   του  σχολείου  θα  γίνεται  σε  προκαθορισμένη   από  τον  εκπαιδευτικό   του  τμήματος   ημέρα  και  ώρα  μετά  την  λήξη  των  μαθημάτων  του  υποχρεωτικού  προγράμματος  και  εντός  του  εργασιακού  ωραρίου  ( 13:15  -  14:00 )

4.   Κάθε  Τετάρτη  στο  σχολείο  μας  θα  βρίσκεται  ψυχολόγος,  για  υποστήριξη  μαθητών  και  γονέων.

Γονείς   που  επιθυμούν  να  την  συμβουλευτούν  για  θέματα  που   αφορούν   τα  παιδιά  τους   θα   επικοινωνούν  με  τον  Διευθυντή  του  σχολείου.

Σας   ευχαριστώ για την κατανόηση    και   είμαι  σίγουρος    ότι  με  τη  συνεργασία  σας,   το  σχολείο  μας  θα  ανταποκριθεί   πλήρως   στο  σκοπό  του  προς  όφελος  των  μαθητών και μαθητριών.

Ο  Διευθυντής   του  Σχολείου

ΚΙΤΣΙΟΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ