elia1.jpg

Σχολική διαμεσολάβηση PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 06 Δεκέμβριος 2023 08:49

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 διοργανώθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα "Σχολική Διαμεσολάβηση" που διοργάνωσε ο Σχολικός Σύμβουλος κος Χατζηλέλεκας Δημοσθένης με εισηγήτρια την κα Μαστρογιάννη Αναστασία. Η σχολική διαμεσολάβηση ορίζεται ως μια αυστηρή και δομημένη διαδικασία με στόχο την αποκατάσταση των σχέσεων μεταξύ των διαφωνούντων μερών, εντάσσεται στο πλαίσιο της αποκαταστατικής ή επανορθωτικήςδικαιοσύνης. Η σχολική διαμεσολάβηση αυξάνει το αίσθημα ασφάλειας στο σχολείο,προσφέρει αίσθηση ηρεμίας στο σχολικό χώρο και βελτιώνει το σχολικό κλίμα και τις αναπαραστάσεις του σχολικού πληθυσμού.

Δείτε παρακάτω μερικές φωτογραφίες από την εκδήλωση:

f1  f2  f4