project12.jpg

Συμμετοχή σε διαγωνισμό Ρομποτικής το 2015 PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 21 Απρίλιος 2015 08:31

Το σχολείο μας συμμετείχε την 28-2-2015 στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με θέμα "Η δική μου πόλη" . Το σχολείο εκπροσωπήθηκε με την εργασία των παιδιών της 6ης τάξης "Πυρόσβεση & Διάσωση"

Η εργασία μας κατέλαβε τη 4η θέση στον Περιφερειακό διαγωνισμό.

Τα παιδιά που συμμετείχαν στην κατασκευή και πήραν μέρος στο διαγωνισμό ήταν:

• Δρούγκα Βασιλική
  • Καρά Μαρία
  • Ντριγκόγια Νικολέτα
  • Παπανικολάου Δημήτριος
  • Τουλκερίδης Νικόλαος
  • Τσιλοφύτης Σταμάτης

Η επίβλεψη της κατασκευής έγινε από τον καθηγητή Πληροφορικής : Γρηγορίου Θεόδωρο

Βίντεο της κατασκευής εδώ

Εικόνες κατασκευής :

Πως περιγράφουν τα παιδιά την κατασκευή τους :

Επειδή στην πόλη μας υπάρχει Πυροσβεστική Υπηρεσία αποφασίσαμε λοιπόν να κατασκευάσουμε ένα σενάριο στο οποίο :

1. 1)Να φαίνεται από ότι κάποιος κινδυνεύει στην πόλη
  2. 2)Να ενεργοποιούνται τα μέσα διάσωσης της Υπηρεσίας Πυρόσβεσης & Διάσωσης και να σώζουν τον άνθρωπο που κινδυνεύει..

Για να υλοποιήσουμε το σενάριο κατασκευάσαμε :

1. 1)Με τουβλάκια-υλικά LEGO :
    1. a.Ένα ελικόπτερο διάσωσης με 2 κινούμενους έλικες, οι οποίοι μπορεί να βρίσκονται σε 3 καταστάσεις(ακίνητοι, σε αργή περιστροφή, σε γρήγορη περιστροφή) κάνοντας χρήση του μοτέρ (LEGO WEDO) και μια περιστρεφόμενη σκάλα.
    2. b.Έναν άνθρωπο-χειριστή , με δυο μηχανικά κινούμενα χέρια, ο οποίος ελέγχει το ελικόπτερο με αισθητήρα κατακόρυφης απόστασης (LEGO WEDO)
    3. c.Ένα πυροσβεστικό όχημα, το οποίο έχει μηχανικά κινούμενες σκάλες(με χρήση περιστροφικής λαβής), 2 πυροσβέστες , μάνικα πυρόσβεσης και ενσωματωμένο μηχανισμό κίνησης τροχών (LEGO)
    4. d.Ένα σπίτι με ανοιγόμενη πόρτα , το οποίο έχει πάρει φωτιά και έχει μισογκρεμιστεί που έχει πάνω του έναν άνθρωπο που κινδυνεύει..
  2. 2)Με το λογισμικό Scratch
    1. a.Έναν άνθρωπο-χειριστή που κινεί το ένα χέρι σε 3 θέσεις
    2. b.Ένα ελικόπτερο με 2 κινούμενους έλικες, οι οποίοι μπορεί να βρίσκονται σε 3 καταστάσεις(ακίνητοι, σε αργή περιστροφή, σε γρήγορη περιστροφή) ανάλογα με τη κίνηση του χεριού ανθρώπου-χειριστή
    3. c.Ένα φλεγόμενο σπίτι με έναν άνθρωπο που κινδυνεύει σ? αυτό (καλεί σε βοήθεια και κουνάει τα χέρια του)
    4. d.Ένα κινούμενο πυροσβεστικό όχημα με κινούμενες σκάλες
    5. e.Ήχους :
      1. i.Συναγερμού διάσωσης
      2. ii.Αργής περιστροφής ελίκων
      3. iii.Γρήγορης περιστροφής ελίκων
      4. f.Ενεργοποίηση και έλεγχος :
        1. i.του μοτέρ κίνησης (LEGO WEDO)
        2. ii.του αισθητήρα κατακόρυφης απόστασης (LEGO WEDO)
        3. iii.του αισθητήρα έντασης ήχου (μικρόφωνο υπολογιστή)
  3. 3)Με καμβά ζωγραφικής
    1. a.Για να είναι πιο ρεαλιστικό το σενάριο, ζωγραφίσαμε ένα σκηνικό-φόντο

Τρόπος λειτουργίας σεναρίου:

1. 1)Αρχικά , ο άνθρωπος-χειριστής (LEGO + Scratch) έχει κατεβασμένο το χέρι του. Έχει πιάσει φωτιά στο σπίτι, ο άνθρωπος φωνάζει βοήθεια και κουνάει τα χέρια του
  2. 2)Όταν φωνάξουμε δυνατά τη λέξη «Φωτιά » τότε :
    1. a.ακούγεται ήχος συναγερμού από τα ηχεία του υπολογιστή
    2. b.ο αντίστοιχος άνθρωπος-χειριστής (Scratch) φωνάζει «Φωτιά!»
    3. c.Το πυροσβεστικό όχημα (Scratch) ξεκινά για το σπίτι. Όταν φτάσει σηκώνει τις σκάλες, σβήνει τη φωτιά και παίρνει τον άνθρωπο και επιστρέφει
  3. 3)Όταν ο άνθρωπος-χειριστής LEGO σηκώσει το χέρι του παράλληλα με το έδαφος τότε :
    1. a.ο άνθρωπος-χειριστής Scratch σηκώνει και αυτός το χέρι του παράλληλα με το έδαφος
    2. b.το ελικόπτερο (LEGO + Scratch) αρχίζει να κινεί τους έλικες σε αργή περιστροφή
    3. c.ακούγεται ήχος εκκίνησης του ελικοπτέρου από τα ηχεία του υπολογιστή
  4. 4)Όταν ο άνθρωπος-χειριστής LEGO σηκώσει το χέρι του προς τα πάνω τότε :
    1. a.ο άνθρωπος-χειριστής Scratch σηκώνει και αυτός το χέρι του προς τα πάνω
    2. b.το ελικόπτερο (LEGO + Scratch) αρχίζει να κινεί τους έλικες σε γρήγορη περιστροφή
    3. c.ακούγεται ήχος απογείωσης ελικοπτέρου από τα ηχεία του υπολογιστή. Το ελικόπτερο (Scratch) πηγαίνει πάνω από το φλεγόμενο σπίτι για βοήθεια και όταν σβήσει η φωτιά επιστρέφει στη βάση του
  5. 5)Όταν ο άνθρωπος-χειριστής LEGO κατεβάσει το χέρι του προς τα κάτω τότε :
    1. a.ο άνθρωπος-χειριστής Scratch κατεβάζει και αυτός το χέρι του προς τα κάτω
    2. b.το ελικόπτερο (LEGO + Scratch) σταματά να κινεί τους έλικες.
    3. c.Σταματάνε όλοι οι ήχοι
  6. 6)Αν σπρώξουμε λιγάκι πίσω το πυροσβεστικό όχημα και το αφήσουμε ελεύθερο τότε αυτό κινείται μόνο του προς το κτίριο που έχει πιάσει φωτιά.
  7. 7)Με τη περιστροφική λαβή που υπάρχει στο πυροσβεστικό όχημα, προσαρμόζουμε το ύψος της σκάλας ώστε να παραλάβουμε τον άνθρωπο που κινδυνεύει

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 16 Μάρτιος 2016 09:33